Skip to content

198-200 Christie St

Newark, NJ 07105

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2018

Property Information

Block2383
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,071
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,900
41%
Improvement Value:$75,300
59%
Total Assessment$128,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,875+2.0%
2024$4,779-0.2%
2023$4,787-1.7%
2022$4,872+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft1,071DeedBook 12534, Page 2362Recorded1/15/2015

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 12219, Page 3672

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5276, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1915