Skip to content

107 Hawkins St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 8, 2014

Property Information

Block2383
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
28%
Improvement Value:$167,300
72%
Total Assessment$232,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,834+2.0%
2024$8,660-0.2%
2023$8,674-12.8%
2022$9,948+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

To:

DeedBook 12520, Page 3103