Skip to content

631 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 14, 2000

Property Information

Block2393
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page81

Building Details

Building Class10
Description3SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,000
29%
Improvement Value:$205,700
71%
Total Assessment$289,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,017+2.0%
2024$10,800-11.3%
2023$12,173-1.7%
2022$12,388+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 5743, Page 783

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4802, Page 506