Skip to content

65-75 Euclid Ave

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$1,075,000
Last Sale Date
Jan 20, 2017

Property Information

Block2406
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$399,600
72%
Improvement Value:$155,500
28%
Total Assessment$555,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,110+2.0%
2024$20,694-0.2%
2023$20,727-1.7%
2022$21,094+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,075,000

To:

DeedBook 20170, Page 12069

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4548, Page 1010