Skip to content

45-63 Euclid Ave

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2013

Property Information

Block2406
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$680,400
72%
Improvement Value:$264,600
28%
Total Assessment$945,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,938+2.0%
2024$35,230-0.2%
2023$35,286-1.7%
2022$35,910+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 4979, Page 592