Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
38 Esther StNewark, NJ 07105
Last Sale Date
Aug 27, 1985
Property Information
Block2411
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page56
Building Details
Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$19,300
14%
Improvement Value:$118,600
86%
Total Assessment$137,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $5,244 | +2.0% |
| 2024 | $5,141 | -0.2% |
| 2023 | $5,149 | -1.7% |
| 2022 | $5,240 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.