Skip to content

73-85 Lockwood St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$2,575,000
Last Sale Date
Sep 11, 2014

Property Information

Block2411
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
DescriptionC4LF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,800
25%
Improvement Value:$793,700
75%
Total Assessment$1,055,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,141+2.0%
2024$39,349-0.2%
2023$39,412-1.7%
2022$40,109+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,575,000

To:

DeedBook 12517, Page 2580