Skip to content

122 Albert AveNewark, NJ 07105

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block2421
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,300
22%
Improvement Value:$181,100
78%
Total Assessment$232,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,838+2.0%
2024$8,664-0.2%
2023$8,678-13.6%
2022$10,043+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0