Skip to content

7 Esther St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2018

Property Information

Block2410
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
27%
Improvement Value:$182,300
73%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,500+2.0%
2024$9,313-0.2%
2023$9,328-13.0%
2022$10,716+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$150,299

From:

To:

DeedBook 20160, Page 89138Recorded10/18/2016

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 12101, Page 3690

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5941, Page 629

Property Sale

Sale
$10,100
DeedBook 5045, Page 206