Skip to content

2-10 Lister Ave RearNewark, NJ 07105

Vacant Land

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
May 4, 1988

Property Information

Block2437
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$116,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,442+2.0%
2024$4,354-0.2%
2023$4,361-1.7%
2022$4,438+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

DeedBook 5026, Page 320