Skip to content

8-10 Lister AveNewark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 26, 2007

Property Information

Block2437
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
18%
Improvement Value:$243,500
82%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,352+2.0%
2024$11,128-0.2%
2023$11,146-1.7%
2022$11,343+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 12030, Page 5327

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5881, Page 202

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5813, Page 420