Skip to content

5-45 Cornelia St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Aug 10, 2015

Property Information

Block2452
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,412,100
95%
Improvement Value:$77,400
5%
Total Assessment$1,489,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,646+2.0%
2024$55,529-0.2%
2023$55,618-2.6%
2022$57,118+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 12568, Page 7690