Skip to content

1-3 Cornelia St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 20, 2008

Property Information

Block2452
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,200
40%
Improvement Value:$166,100
60%
Total Assessment$276,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,508+2.0%
2024$10,300-0.2%
2023$10,317-1.7%
2022$10,499+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

DeedBook 12131, Page 7836