Skip to content

448-468 Raymond Blvd

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1,720,000
Last Sale Date
Oct 23, 2013

Property Information

Block2467
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page56

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage810
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$718,200
78%
Improvement Value:$202,700
22%
Total Assessment$920,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,022+2.0%
2024$34,331-0.2%
2023$34,386-1.7%
2022$34,994+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,720,000

To:

Sq Ft810DeedBook 12471, Page 2318

Property Sale

SaleMulti
$5,000,000
DeedBook 6285, Page 721

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 5425, Page 462

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 5159, Page 473

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 5107, Page 709