Skip to content

35-39 Pacific St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Jul 20, 2018

Property Information

Block938
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class10
Description3SB5UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage788
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$546,000
47%
Improvement Value:$604,000
53%
Total Assessment$1,150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,735+2.0%
2024$42,872-0.2%
2023$42,941-1.7%
2022$43,700+64.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,450,000

To:

Sq Ft788DeedBook 20180, Page 67445

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 5692, Page 650