Skip to content

61 Brill St

Newark, NJ 07105

Built 1897

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 24, 2024

Property Information

Block2475
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
42%
Improvement Value:$96,700
58%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,340+2.0%
2024$6,215-0.2%
2023$6,225-1.7%
2022$6,335+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,576DeedBook 20240, Page 40082

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6020, Page 674

Property Built

Built

Year Built: 1897