Skip to content

460-462 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Feb 14, 2025

Property Information

Block2475
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$307,500
86%
Improvement Value:$50,000
14%
Total Assessment$357,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,596+2.0%
2024$13,328-0.2%
2023$13,349-4.4%
2022$13,961+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

To:

DeedBook 20250, Page 11995

Property Sale

Sale
$55,000

To:

DeedBook 4772, Page 523