Skip to content

51 Richards St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$452,000
Last Sale Date
May 9, 2018

Property Information

Block2476
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage870
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
39%
Improvement Value:$220,000
61%
Total Assessment$360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,691+2.0%
2024$13,421-0.2%
2023$13,442-1.7%
2022$13,680+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$452,000

To:

Sq Ft870DeedBook 20180, Page 43032

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 4524, Page 253