Skip to content

23 Lentz Ave

Newark, NJ 07105

Built 1898

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 16, 2021

Property Information

Block2481
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,982
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,600
21%
Improvement Value:$206,900
79%
Total Assessment$263,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,021+2.0%
2024$9,823+52.3%
2023$6,449-1.7%
2022$6,563+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,982DeedBook 20211, Page 40367

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4505, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1898