Skip to content

21 Hawkins St

Newark, NJ 07105

Built 1880

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block2484
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class45
Description2SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,864
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,800
21%
Improvement Value:$277,100
79%
Total Assessment$349,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,307+2.0%
2024$13,044+61.8%
2023$8,062-1.7%
2022$8,204+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,864DeedBook 20210, Page 13272

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,864DeedBook 20210, Page 13273Recorded2/3/2021

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,864DeedBook 20210, Page 13272Recorded2/3/2021

Property Sale

Sale
$221,850
DeedBook 12085, Page 6264

Property Built

Built

Year Built: 1880