Skip to content

193-203 Christie St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$639,254
Last Sale Date
Mar 7, 2023

Property Information

Block2495
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,000
39%
Improvement Value:$366,000
61%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,818+2.0%
2024$22,368-0.2%
2023$22,404-1.7%
2022$22,800+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$639,254

To:

DeedBook 20240, Page 17994

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4839, Page 892