Skip to content

59- Hayes StNewark, NJ 07103

Other School

Last Sale Price
$6,100,000
Last Sale Date
Mar 15, 2012

Property Information

Block249
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$22,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$2,886+3.7%
2013$2,782+7.4%
2012$2,592+16.1%
2011$2,232+5.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$6,100,000

To:

DeedBook 12509, Page 1543

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 12246, Page 8483

Property Sale

Sale
$29,900
DeedBook 12233, Page 6662

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 12039, Page 8

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6173, Page 441