Skip to content

85-147 Prince StNewark, NJ 07103

Apartment

Last Sale Price
$5,750,000
Last Sale Date
Jul 5, 2011

Property Information

Block2501
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,117
Acreage5.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,230,000
45%
Improvement Value:$2,720,500
55%
Total Assessment$4,950,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$188,268-36.9%
2024$298,132+61.3%
2023$184,852-1.7%
2022$188,119+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$5,750,000

To:

Sq Ft1,117DeedBook 12320, Page 1573

Property Sale

Sale
$5,961,647
DeedBook 5034, Page 556