Skip to content

563-565 Sandford Ave

Newark, NJ 07106

Apartment

Last Sale Price
$4,460,000
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block4121
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,019
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$420,000
59%
Improvement Value:$291,200
41%
Total Assessment$711,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,047+2.0%
2024$26,514-0.2%
2023$26,556-1.7%
2022$27,026+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,460,000

To:

Sq Ft1,019DeedBook 20220, Page 48123

Property Sale

SaleMulti
$1,900,000

From:

To:

DeedBook 12525, Page 6409Recorded11/20/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$1,880,000
DeedBook 6172, Page 633

Property Sale

SaleMulti
$7,500
DeedBook 5554, Page 777