Skip to content

569-571 Ml King Blvd

Newark, NJ 07102

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 29, 2015

Property Information

Block2507
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class16
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,781
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,600
23%
Improvement Value:$242,900
77%
Total Assessment$313,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,922+2.0%
2024$11,687-0.2%
2023$11,706-13.6%
2022$13,543+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft5,781DeedBook 12568, Page 7610

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5521, Page 928

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5175, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1910