Skip to content

573 Ml King Blvd

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 30, 2019

Property Information

Block2507
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class10
Description3SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
16%
Improvement Value:$281,600
84%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,805+2.0%
2024$12,552-0.2%
2023$12,572-23.4%
2022$16,405+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 20190, Page 43176