Skip to content

17-27 Livingston StNewark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$1,625,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block2519
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$420,000
94%
Improvement Value:$26,900
6%
Total Assessment$446,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,996+22.4%
2024$13,883+132.5%
2023$5,971-1.7%
2022$6,076+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,625,000

To:

DeedBook 20220, Page 55726

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 20200, Page 31402Recorded3/23/2020

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 20160, Page 60562