Skip to content

26 Irvine Turner BlvdNewark, NJ 07103

Church/Charitable

Last Sale Price
$387,000
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block2520
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
14%
Improvement Value:$338,900
86%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2000$2,064+1.8%
1999$2,028+4.4%
1998$1,942+5.7%
1997$1,837+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$387,000

To:

DeedBook 20250, Page 67652

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5525, Page 191