Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
22 Irvine Turner BlvdNewark, NJ 07103
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2005
Property Information
Block2520
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page73
Building Details
Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$30,000
18%
Improvement Value:$138,500
82%
Total Assessment$168,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $6,408 | +2.0% |
| 2024 | $6,282 | -0.2% |
| 2023 | $6,292 | -1.7% |
| 2022 | $6,403 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.