Skip to content

659-661 Ml King Blvd

Newark, NJ 07102

Built 1900
Church/Charitable

Last Sale Price
$65,500
Last Sale Date
Feb 9, 1988

Property Information

Block2530
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2.5B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,678
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
38%
Improvement Value:$360,800
62%
Total Assessment$580,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$3,836+1.8%
2006$3,770+4.6%
2005$3,603+2.4%
2004$3,518+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,500

To:

Sq Ft4,678DeedBook 5016, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1900