Skip to content

663-665 Ml King Blvd

Newark, NJ 07102

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 1999

Property Information

Block2530
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page74

Building Details

Building Class45
Description2SB1UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,040
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,700
14%
Improvement Value:$410,400
86%
Total Assessment$477,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,144+2.0%
2024$17,786+43.7%
2023$12,374-1.7%
2022$12,593+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5127, Page 475

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4938, Page 644

Property Built

Built

Year Built: 1900