Skip to content

773-775 Ml King Blvd

Newark, NJ 07108

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2022

Property Information

Block2560
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page87

Building Details

Building Class10
Description5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$800,000
40%
Improvement Value:$1,199,400
60%
Total Assessment$1,999,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,037-8.7%
2024$83,321-7.3%
2023$89,918+30.9%
2022$68,708+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$3,593,625
DeedBook 20200, Page 31261Recorded3/23/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$1,953,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 17152Recorded2/29/2016

Property Sale

Sale
$4,658,150
DeedBook 12145, Page 653

Property Sale

Sale
$1,680,000
DeedBook 6140, Page 199

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4569, Page 19