Skip to content

118 Littleton Ave

Newark, NJ 07103

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block258
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,702
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
6%
Improvement Value:$405,100
94%
Total Assessment$431,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$1,864+89.8%
2023$982-1.7%
2022$999+1.0%
2021$989+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft3,702DeedBook 20230, Page 62068

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 20220, Page 46776Recorded5/10/2022

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 20211, Page 37087Recorded11/16/2021

Property Sale

Sale
$1,900
DeedBook 5164, Page 55