Skip to content

162 Fairmount Ave

Newark, NJ 07103

Built 2023

Last Sale Date
Jan 13, 2023

Property Information

Block259
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,339
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
6%
Improvement Value:$408,600
94%
Total Assessment$434,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$16,213+1551.0%
2023$982+0.0%
2022$982+207.5%
1995$319+1.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

DeedBook 20200, Page 82554Recorded8/26/2020