Skip to content

156-158 Fairmount Ave

Newark, NJ 07103

Built 1907
Vacant Land

Last Sale Price
$227,000
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block259
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$27,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,061+2.0%
2024$1,040-0.2%
2023$1,042-1.7%
2022$1,060+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$227,000

To:

DeedBook 20240, Page 61795

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 5161, Page 896

Property Sale

Sale
$24,500
DeedBook 4695, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1907