Skip to content

427-443 Springfield Ave

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$1,761,900
Last Sale Date
Aug 29, 2006

Property Information

Block2601
Lot7.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.82

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$411,500
40%
Improvement Value:$612,800
60%
Total Assessment$1,024,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,954+2.0%
2024$38,186-0.2%
2023$38,247-11.1%
2022$43,031+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,761,900

To:

DeedBook 6381, Page 243