Skip to content

361-383 Springfield Ave

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jan 25, 2006

Property Information

Block2601
Lot7.02
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$702,000
54%
Improvement Value:$598,000
46%
Total Assessment$1,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,439+2.0%
2024$48,464-13.5%
2023$56,003-1.7%
2022$56,992+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

To:

DeedBook 6311, Page 8311