Skip to content

432 18th Ave

Newark, NJ 07108

Commercial

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Feb 14, 2024

Property Information

Block2608
Lot81
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,400
18%
Improvement Value:$120,300
82%
Total Assessment$146,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,579+2.0%
2024$5,469-0.2%
2023$5,478-1.7%
2022$5,575+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

DeedBook 20240, Page 10445

Property Sale

SaleMulti
$164,000

From:

To:

DeedBook 20200, Page 63452Recorded7/10/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$12,500
DeedBook 4531, Page 65