Skip to content

295 16th Ave

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 4, 2008

Property Information

Block336
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class10
Description2SF5UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
20%
Improvement Value:$120,000
80%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,655+2.0%
2024$6,524-0.2%
2023$6,535-17.2%
2022$7,896+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

DeedBook 12171, Page 2269

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 6121, Page 444