Skip to content

21 Winans AveNewark, NJ 07108

Built 2005

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 7, 2023

Property Information

Block2612
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
16%
Improvement Value:$132,500
84%
Total Assessment$157,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,990+2.0%
2024$5,872-0.2%
2023$5,881-1.7%
2022$5,985+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,267DeedBook 20230, Page 28449

Property Sale

Sale
$129,000

From:

To:

Sq Ft1,267DeedBook 20160, Page 68323Recorded8/10/2016

Property Sale

Sale
$95,900
DeedBook 6182, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 5854, Page 673

Property Sale

Sale
$1,000

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 4741, Page 315