Skip to content

47 Winans Ave

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block2612
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,585
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,700
10%
Improvement Value:$230,800
90%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,755+2.0%
2024$9,562+46.7%
2023$6,520-1.7%
2022$6,635+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft3,585DeedBook 20210, Page 87707Recorded7/19/2021

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 6065, Page 242

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5929, Page 829

Property Sale

Sale
$14,400
DeedBook 5812, Page 503

Property Built

Built

Year Built: 1907