Skip to content

49 Winans Ave

Newark, NJ 07108

Built 1897

Last Sale Date
Sep 18, 2012

Property Information

Block2612
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$8,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$280+3.7%
2013$270+4.7%
2012$258+16.1%
2011$222+5.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 5854, Page 673

Property Sale

Sale
$5,000

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 5045, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1897