Skip to content

275 Rose St

Newark, NJ 07108

Built 1883

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block2612
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class18
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,353
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,200
12%
Improvement Value:$181,200
88%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,982+2.0%
2024$3,903-0.2%
2023$3,910+0.0%
2022$3,910+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,353DeedBook 20250, Page 4829

Property Sale

Sale
$23,500
Sq Ft1,353DeedBook 20210, Page 31226Recorded3/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1883