Skip to content

9-11 Brenner StNewark, NJ 07108

Public Property

Last Sale Price
$21,260
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block2614
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage410
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$70,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$3,521+3.7%
2013$3,395+4.7%
2012$3,244+16.1%
2011$2,794+5.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$21,260

To:

Sq Ft410DeedBook 20250, Page 41391

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 6228, Page 843

Property Sale

SaleMulti
$8,500
DeedBook 5854, Page 673

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5439, Page 623

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5340, Page 927