Skip to content

35-53 Kent St

Newark, NJ 07108

Built 2011

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block2616
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,284
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
8%
Improvement Value:$291,700
92%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,094+2.0%
2024$11,855+41.1%
2023$8,402-1.7%
2022$8,550+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft4,284DeedBook 20211, Page 36277

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 5854, Page 673

Property Sale

Sale
$34,316
DeedBook 4730, Page 65