Skip to content

61 Kent St

Newark, NJ 07108

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2021

Property Information

Block2616
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,752
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
15%
Improvement Value:$154,100
85%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,899+2.0%
2024$6,763-0.2%
2023$6,773-1.7%
2022$6,893+111.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$221,000
Sq Ft2,752DeedBook 20191, Page 11510Recorded11/22/2019

Property Sale

Sale
$63,636

From:

To:

Sq Ft2,752DeedBook 20170, Page 69487Recorded8/8/2017

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 12333, Page 2570

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 12057, Page 6156

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 5209, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1900