Skip to content

657 S 11th St

Newark, NJ 07103

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2025

Property Information

Block2618
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
37%
Improvement Value:$51,900
63%
Total Assessment$82,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,145+2.0%
2024$3,083-0.2%
2023$3,088-1.7%
2022$3,143+1.0%
Property History
Sales7Foreclosures1

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,728DeedBook 20240, Page 44360Recorded7/31/2024

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 20180, Page 46900Recorded5/31/2018

Property Sale

Sale
$110,500

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 20161, Page 7857Recorded12/15/2016

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 12229, Page 6199

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 6179, Page 416

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 5317, Page 130

Property Sale

Sale
$2,000
DeedBook 4638, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1890