Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
21 Pierce St
Newark, NJ 07103
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2012
Property Information
Block2619
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$59,400
86%
Improvement Value:$10,000
14%
Total Assessment$69,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,639 | +2.0% |
| 2024 | $2,587 | -0.2% |
| 2023 | $2,591 | -1.7% |
| 2022 | $2,637 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.