Skip to content

97-99 Bragaw Ave

Newark, NJ 07112

Industrial

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Jan 4, 1990

Property Information

Block3065
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,500
37%
Improvement Value:$47,700
63%
Total Assessment$76,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,898+2.0%
2024$2,841-0.2%
2023$2,845-1.7%
2022$2,896+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

To:

DeedBook 5112, Page 681