Skip to content

26 Pierce St

Newark, NJ 07103

Built 1897
Vacant Land

Last Sale Price
$15,750
Last Sale Date
Oct 2, 2023

Property Information

Block2620
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page83

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,169
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$30,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$1,141+1.1%
2021$1,128+1.8%
2020$1,108+3.7%
2019$1,068+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$15,750

To:

Sq Ft1,169DeedBook 20240, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1897